foto: auto.porsche.cz

Pokud patříte mezi tu miniaturní část populace, která u Porsche řeší spotřebu, pak jásejte, máte důvod, protože přesně 20 let od první premiéry Boxster Porsche inovuje své roadstery s motorem uprostřed, a hlásí o 13 procent menší spotřeba paliva.

Označení pro novou modelovou generaci je 718 Boxster a 718 Boxster S. Dvoumístné otevřené vozy jsou nyní ještě výkonnější a úspornější, a i když Porsche pokračuje v tradici čtyřválcových plochých motorů pohánějících sportovní vozy Porsche 718 s motorem uprostřed, hlavním prvkem modelové řady 718 je nově vyvinutý přeplňovaný čtyřválec.

Čtete správně, s šestihrnkem se můžete rozloučit, byť výkonově auto strádat nebude, Porsche 718 Boxster z dvoulitrového objemu generuje výkon 220 kW (300 k) a 718 Boxster S z 2,5litrového motoru pak 257 kW (350 k). Model S využívá turbodmychadlo s variabilní geometrií rozváděcích lopatek. Značka Porsche je jediným výrobcem automobilů, který sériově nabízí technologii VTG (Variable Turbine Geometry) u zážehových modelů 911 Turbo a 718 Boxster S. Impozantní je nárůst výkonu o 26 kW (35 k) ve srovnání s předchozí generací modelu Boxster, stejně tak jako hospodárnost nových přeplňovaných motorů. Nové modely 718 Boxster vykazují až o 13 procent nižší spotřebu paliva.

Kompletně nově naladěný podvozek a výkonnější brzdy poskytují mimořádný sportovní zážitek a potěšení z jízdy. Design nové modelové řady byl s výjimkou víka zavazadlového prostoru, čelního skla a plátěné střechy kompletně přepracován. Interiér vyplňuje nově navržená přístrojová deska, součástí standardní výbavy je pak nejnovější generace systému Porsche Communication Management (PCM) s dotykovým displejem. Součástí výbavy na přání je navigační systém.

Uvedením nové generace 718 Boxster se Porsche vrací ke svým sportovním vozům s plochými čtyřválcovými motory boxer, které naposledy použilo na konci 60. let. Přeplňování výrazným způsobem zvyšuje točivý moment: dvoulitrový motor modelu 718 Boxer se vyznačuje maximálním točivým momentem 380 Nm (nárůst o 100 Nm), který je dostupný v rozmezí od 1950 do 4500 otáček. Boxster S s 2,5 litrovým motorem dosahuje točivého momentu 420 Nm (nárůst o 60 Nm) v rozmezí od 1900 do 4500 otáček.

To znamená, že nové modely 718 Boxster jsou ve sprintu z 0 na 100 km/h ještě rychlejší. Model 718 Boxster s převodovkou PDK a paketem Sport Chrono zrychlí z 0 na 100 km/h za 4,7 sekundy (o 0,8 sekundy rychleji). Model 718 Boxster S se stejnou převodovkou dokončí tuto disciplínu za 4,2 sekundy (o 0,6 sekundy rychleji). Nejvyšší rychlost 718 Boxster činí 275 km/h, 718 Boxster S se vyznačuje maximální rychlostí 285 km/h.

Přeplňování modelů Porsche zvyšuje výkon a zároveň současně snižuje spotřebu paliva. Čtyřválcový dvoulitrový motor modelu 718 Boxster s převodovkou PDK vykazuje v testovacím cyklu NDEC spotřebu 6,9 l/100 km (o 1,0 l/100 km nižší). Přeplňovaný 2,5litrový boxer modelu 718 Boxster S s převodovkou PDK spotřebuje pouze 7,3 l/100 km (o 0,9 l/100 km méně).

Modely 718 jsou standardně vybaveny šestistupňovou manuální převodovkou. Volitelně nabídka zahrnuje dvouspojkovou převodovku Porsche Doppelkupplung (PDK), která přispívá ke snížení spotřeby paliva.

Modelová řada 718 je rozpoznatelná na první pohled. Přední část nového roadsteru má mnohem propracovanější tvary, širší a mužnější vzhled. V přední části jsou umístěny větší nasávací otvory pro přívod chladicího vzduchu a jsou vnějším vyjádřením nově použitých přeplňovaných motorů. Přední část modelu 718 Boxster dotvářejí nově tvarované bi-xenonové světlomety s integrovanými čtyřbodovými LED světly pro denní svícení, které jsou nově součástí příplatkové výbavy.

Při pohledu z boku zaujmou nové, výraznější blatníky a boční prahy. Dynamický vzhled z bočního pohledu zvýrazňují větší nasávací otvory se dvěma lamelami, dveře nyní nedisponují prohloubením pro kliky. 718 Boxster S standardně jezdí na 19palcových kolech, 20palcová kola jsou součástí volitelné výbavy.

Přepracovaná zadní část 718 Boxster působí velmi širokým dojmem – především díky pruhu s nápisem Porsche mezi zadními svítilnami, které jsou zcela přepracované. Charakterizuje je trojrozměrná LED technologie a čtyřbodová brzdová světla.

Svým dynamickým jízdním projevem jde nový roadster ve stopách původního Porsche 718. Zcela přepracovaný podvozek zlepšuje schopnost vozu zatáčet. Elektromechanické řízení má o 10 procent strmější převod, díky čemuž se 718 Boxster chová ještě agilněji a ochotněji zatáčí jak na okruhu, tak v každodenním provozu.

Součástí volitelné výbavy roadsteru je aktivní podvozek Porsche Active Suspension Management (PASM), který má o 10 mm menší světlou výšku. Vůbec poprvé je pro 718 Boxster S k dispozici na přání také sportovní podvozek PASM s o 20 milimetrů menší světlou výškou. Aktivní podvozek, který prošel zušlechťovací kúrou, nabízí širší rozpětí mezi cestovním komfortem na dlouhé vzdálenosti a dynamickou sportovní tuhostí.

Stejně jako v případě modelu 911 se součástí volitelného paketu Sport Chrono nyní stává režim Individual, který doplňuje tři zbývající nastavení Normal, Sport a Sport Plus. Ve sportovních vozech vybavených převodovkou PDK se nově objevuje tlačítko Sport Response, které se nachází uprostřed přepínače jízdních programů. Tlačítko Sport Response pochází ze světa motorsportu a řidiči umožňuje ovlivnit reakce motoru a rychlost převodovky PDK.

V kokpitu 718 Boxster na řidiče čeká známé prostředí s novým přístrojovým panelem nebo jednotkou Porsche Communication Management (PCM) s přípravou na mobilní telefon, audio rozhraním a systémem Sound Package Plus o výkonu 110 W. PCM lze rozšířit pomocí volitelných modulů, které ho dokáží přizpůsobit osobním požadavkům majitele. V nabídce je například navigační systém s hlasovým ovládáním, usnadňujícím zadávání cílových destinací. Kromě toho lze navigační systém vylepšit modulem Connect Plus, který nabízí rozšířené online služby.

Prodej nového sportovního vozu s motorem uprostřed bude v Evropě zahájen 30. dubna. Ceny modelu 718 Boxster začínají na částce 1 536 000 Kč, ceny za model 718 Boxster S startují na částce 1 888 000 Kč, v obou případech s výbavou pro český trh a DPH.

zdroj a foto: auto.porsche.cz

Porška
Porška

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here