První únorový víkend proběhl v rakouském Zell am See zimní motoristický festival GP ICE RACE 2020. Akce navazuje na dlouholetou tradici zimních závodů pořádaných v minulosti v Zell am See. Samotní organizátoři přirovnávají tuto událost k zimní obdobě Festivalu rychlosti v Goodwoodu. Letiště na okraji rakouského městečka během víkendu navštívilo přes 16 000 fanoušků motorsportu. Během dvou dnů jsou k vidění na ledovém okruhu historické vozy, rally speciály, unikátní prototypy, vzácné muzejní kousky sportovních aut, ale i upravené cestovní vozy v rukách automobilových nadšenců všech věkových kategorií. Organizátoři Ferdinand Porsche a Vincent Greger společne s legendou německého motorsportu Hans-Joachimem Stuckem opět po roce připravili více než lákavou startovní listinu.

Nejčastější značkou na trati byly různé vozy Porsche. K vidění byly historické skvosty jako 356 i 356 Speedster, vzduchem chlazené modely 911, Carrera RS s ikonickým „kachním ocasem“, ale i současné závodní speciály 911 GT3 RS či verze Cup. Parta nadšenců z Čech představila svůj Cayman GT4 Clubsport. Vynikající jídní vlastnosti prokázal model Porsche 953, speciál pro rally Paříž-Dakar z roku 1984, na jehož tažném laně předváděl lyžařské umění několikanásobný mistr světa, olympijský vítěz a vítěz světového poháru v alpském lyžování Nor Aksel Lund Svindal, kterému ani skijoring není cizí. V rámci jízd pro veřejnost se významní hosté a vylosovaní výherci svezli ve zbrusu novém plně elektrickém Taycanu Turbo S. V rukou zkušeného testovacího pilota Porsche Experience programu Richarda Lietze nezaostával v driftech na ledu za ryze sportovními speciály a určitě přinesl pasažérům nezapomenutelný adrenalinový zážitek.

S dvěma vozy Fabia R5 EVO se zúčastnil i tovární tým ŠKODA v rámci soutěže nazvané Ice Race of Champions. Za volantem se vystřídali čtyři rallyoví závodníci: mistr Německa Fabian Kreim, rakouský vicemistr Julian Wagner, mistr Slovenska Martin Koči a juniorský mistr Evropy Filip Mareš. Po vzájemných duelech si celkové prvenství připsal Fabian Kreim, který navázal na loňské vítezství Jana Kopeckého. Ten se letos posadil za volant v rámci předváděcích jízd pro diváky a pozvané hosty Škoda Motorsport.

I když počasí po většinu víkendu nepřálo, bylo mlhavo s teplotami nad bodem mrazu, perfektně připravená ledová dráha vydržela nápor pneumatik s hřeby. Některým autům svědčily podmínky více a některým méně – v tom smyslu, že když řádily na dráze klasické rallyové speciály, zakusovaly se jejich pneumatiky s hřeby hluboko do snehu a ledu a vytrhávaly kusy zmrzlé vody, aby pak po nich na trať vjely sériové automobily. A ty překonávaly vyjeté koleje tak, že od nich odletovaly kousky plastů ze spoilerů a podběhů. Takhle Taycany asi jezdit v reálu nikdy nebudou… Každopádně diváci si mohli do sytosti vychutnat souboje na trati. Všichni zúčastnění závodníci i diváci se jistě již nemůžou dočkat dalšího ročníku. Tak zase za rok v lednu v Zell am See „servus“!

text a foto: Pavel Jaremenko

Porška
Porška