Otisk značky Porsche najdete na rozličných produktech automobilového světa. Dokonce i na Mercedesu nebo, světe div se, sovětské Ladě. Ale obytný vůz je asi to jediné, o čem by si člověk opravdu nemyslel, že bude mít logo Porsche. Ovšem světu se teď připomíná obytňák německé značky Mikafa, která fungovala po druhé světové válce, neboť poptávka po stíhačkách a bombardérech na přelomu 40. a 50. v Německu kvůli smlouvám o odzbrojení jaksi nebyla.

Značka Mikafa tak byla po válce nucena opustit výrobu letadel a stavěla zakázkové obytňáky na podvozcích užitkových aut značky Tempo. K pohonu tohoto vzácného kusu slouží plochý čtyřválec z Porsche 356. Dokonce se logo Porsche dostalo i na masku vozu a pokud jsou naše informace správné, tak v této specifikaci Sport (motor a logo Porsche) vznikly v letech 1955 až 1959 pouze tři kusy.

Motor je umístěn za předními sedadly, odhadem má výkon někde mezi 50 a 60 koníky a přes čtyřstupňovou převodovku pohání přední kola. Jméno Sport nemá tento obytňák náhodou, neboť právě motor Porsche dodává vozu lepší výkony než slabší motory od britského Austinu, které jinak úpravce pro své obytňáky na podvozcích Tempo používal. A plochý motor má také nižší těžiště, což mělo prospívat ovladatelnosti.

Jeden z nich je teď na prodej prostřednictvím aukční společnosti Mecum. Zajímavé jistě je, že se jedná o kus v původním stavu před renovací, ovšem i tak vypadá velice použitelně. Odhadovat cenu je velmi těžké, ale vzácné obytňáky Mikafa se mezi znalci draží klidně i za více než 100 000 dolarů. Tento v extrémně vzácné verzi Sport s motorem a logem Porsche by se mohl prodat za více než 150 tisíc dolarů.

zdroj: Mecum Auctions

Porška
Porška

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here