Díky nízkoemisním modelům, jako je Taycan či hybridní Panamera, Macan a Cayenne, dosáhne Porsche nižších průměrných flotilových emisí, takže na zábavné modely s tradiční technikou zbyde v nabídce místo. Jen je musí zákazníci kupovat, ale o to se zatím nebojíme. Především model 911 byl vždycky nejen skvělé sportovní auto, ale také symbol, kterým se lidé chtějí odměnit za osobní úspěch.

Nyní se o budoucnosti ikonického modelu Porsche 911 rozpovídal v rozhovoru pro britských Autocar šéf divize sportovních vozů značky Porsche Frank-Steffen Walliser. Hned na úvod jako odvoděď na dotaz o plně elektrické 911 zažertoval, že to je záležitost doby, kdy on už bude v důchodu. A že před rokem 2030 určitě elektrická 911 nebude.

Sice se mluví o hybridu, ale zatím to vypadá, že v rámci faceliftu aktuální generace se 911 dočká samostatné plug-in hybridní varianty, která nebude nahrazovat některý z klasických modelů v nabídce.

Dobrou zprávou je, že nová generace Porsche 911 GT3 si pořád ponechá atmosférický motor, který vychází z programu pro závodní okruhové vozy. Turbo by se tedy v GT3 ještě objevit nemělo. Naproti tomu model GTS doplní řadu Carrera a Carrera S se silnější verzí přeplňovaného šestiválce, nevydá se tedy stejnou cestou jako menší model Boxster a Cayman.

Určitě se dočkáme limitovaných edicí a dokonce se chystá jedna specialita ve formě jakéhosi puristického paketu pro všechny modely řady 911. Jak standardní Carreru, tak i třeba Turbo koupíte v odlehčené verzi bez zadních sedaček, bez hlukové izolace, bez infotainmentu, s odlehčenou karoserií a podobně. Nicméně na to si ještě musíme počkat, Porsche si všechny speciality nevystřílí najednou.

Stále se také čeká na novou 911 s manuální převodovkou na evropském trhu. Ona se prozatím prodává v USA, ale na evropském trhu verze s manuálem v ceníku a konfigurátoru stále chybí. Problémem je odbyt, manuální 911 už nedosahují ani 10 % objednávek.

Rozhodující ale stejně bude zájem zákazníků, tedy poptávka. Ono je hezké slibovat speciální verze, ale když se auto neprodává, je to k ničemu. Naštěstí o budoucnost ikonické 911 se vážně obávat nemusíme. Vždyť je skoro na rok dopředu vyprodaná.

Porška
Porška