foto: newspress.co.uk

Auta ve filmu jsou vlastně od začátku kinematografie, nás zajímají auta vozy značky Porsche, které se na stříbrném plátně objevují pro svou oblíbenost často. Některé filmy jsou doslova „o autech“ a platí za benzínovou klasiku, ať už v dobrém či špatném. V dobrém myšleno, že po umělecké stránce jsou filmy považovány za dobré, na druhé straně jsou filmy, kter és eauty hemží, ale valnou kvalitu jinak nemají. Porsche se objevila spíše v těch prvních, mluvíme-li o „autařských filmech,“ filmy, které nejsou zaměřeny na auta cíleně, pak povětšinou patří mezi to lepší z (nejenom) hollywoodské produkce.

Spy Game (2001)
Robert Redford je sám o sobě zárukou kvalitní kinematografie, vzpomenout si na vyloženě špatný film, ve kterém hrál, asi nelze. Přidejte k němu mladého Brada Pitta a dostanete film, u kterého budou ženy tát a muži budou chtít být stejně šarmantní jako hlavní hrdinové. A jezdit v Porsche, jako v případě Nathana Muira, kterého hraje právě Redford. Porsche 912 mělo prakticky identickou karoserii jako 911, ale mělo být jeho levnější alternativou. Veřejností dobře přijatý automobil vydržel ve výrobě do roku 1968, kdy byl nahrazen modelem 914.

Highlander 2/Síla kouzla (1991)
V prvním díle ságy Highlander s Christopherem Lamberten v hlavní roli se objevilo (nevíme, jestli jako originál, či replika) Porsche 356A Speedster, v druhém díle z roku 1991 pak Porsche proniklo do filmu znovu, a to Porsche 911 Carrera Cabrio 1984.

Le Mans (1971)
Jeden by chtěl napsat, že tolik Porsche snad nikdy v žádném jiném filmu nebylo, ale to by nebyla pravda, jak se dozvíme za pár chvil a o pár řádků níže. Upravíme-li tvrzení na „tolik závodních Porsche,“ pak už asi budeme mimo nařčení z nepravdy.

O filmu Le Mans se říká, že se Steve McQueen rozhodl natočit ho jen proto, aby mohl jezdit s auty po závodnímn okruhu. No, zřejmě to tak bylo, protože chtít natočit skutečný film, měl by Steve od scénář hned od začátku a nedopisovalo by se během filmu. Francouszkým venkovem jezdí filmový závodník Michael Delaney v Porsche 911S z roku 1970, na závodním okruhu se pak proháněji závodní speciály Porsche 917.

Blbec k večeři (2010)
Hloupá komedie jen na první pohled, ve skutečnosti hrozně vtipný, inteligentní a břitký humor podpořený skutečnými mistry komedie. Zápletka je sice o tom, jak se bohatí a úspěšní lidé baví tím, že si zvou na večeři pofiderní individua a podivíny, zásadnější je ale to, že se kolem toho odhalují nejrůznější charaktery a postavy se odhalují až na dřeň. Hlavní hrdina jezdí v Porsche Boxster a proto Blbec k večeři patří do našeho výběru. Stojí za vidění!

Mizerové (1995)
Dva špičkující se černoši, policisté, jeden chudý jak kostelní myš s rodinou velkou tak, že by se hlodavci mohli stydět, druhý bohatý. Tak, že si může dovolit Porsche 911 (964) Turbo. Dívat se na manévry řidičů nelze, na duel v závěru filmu s Cobra Roadster ano.

Top Gun (1986)
Tom Cruise poprvé, a ne naposledy. Představovat film určitě není potřeba, notoricky známé jsou zápletka, přezdívky i ústřední melodie. I scéna s Porsche 356 Speedster.

Riskantní podnik (1983)
Tom Cruise podruhé, chronologicky ale ve starším filmu než je opus o pilotech. „Risky Business“ je takové starší Sám doma, jen s tím, že kluk bez rodičů je starší a nebojí se zkusit rozjet vlastní, ne právě legální, podnikání. A abychom nezapomněli, ve filmu se objeví Porsche 928.

Únos aut (1980)
Západoněmecká produkce, ovšem nejde o žádný vyložený škvár, už třeba jen pro mezinárodní obsazení s několika sutečně hvězdnými herci. Film šel u nás s českým dabingem a je o tom, jak je architekt okraden svým zaměstnavatelem. Pak je okradem zloději aut o auto – o Porsche 911 Turbo Targa z roku 1971. A pak už se musí sám stát zlodějem a ukrást čtyřicet Porsche.

Auta (2006)
Závodní auťák Blesk McQueen vyráží na cestu, která se stane poutí za změnou životního stylu, charakteru a tak podobně, prostě klasický snímek o revoltě mládí, starém mentorovi, změně a lásce. Tou láskou je Sally, tedy Prosche Carrera generace 996. Že je to animák víme všichni, že?

Extrémní rychlost (2017) a další…
Mladí Eastwood krade drahá klasická auta, ve filmu je aut spousta, třeba také Porsche 911. V každém druhém akčním filmu či detektivním thrilleru jezdí padouši v Porsche Cayenne. Redline je film o ilegálních závodech (Porsche 911, Porsche Carrera GT), Hanibal je pokračováním Mlčení jehňátek s Anthony Hopkonsem (Porsche Boxster), War Dogs (Porsche 911 Carrera), RED 2 ukazuje život důchodců z vladní agentury pod taktovkou Bruce Willise (Porsche 911), Vodonoš, tedy Adam Sandler jako trouba v prostředí amerického fotbalu (Porsche Boxster), Kriminálka Miami (Porsche Cayenne)…

zdroj: redakce foto: newspress.co.uk

Porška
Porška

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here